5 najczęściej powtarzanych mitów na temat diod LED

Źródła światła wykorzystujące technologię LED są aktualnie najczęściej wybieranym oświetleniem. Dotyczy to lamp stosowanych nie tylko w przestrzeni mieszkalnej, ale też publicznej. Mimo tak dużej popularności lamp z diodami LED wciąż krąży wiele mitów na temat tego typu oświetlenia. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Moda na oświetlenie LED skończy się tak szybko, jak się zaczęła

Powyższe zdanie jest bardzo często powtarzane przez największych sceptyków tego typu oświetlenia, czyli osób, które są oporne na nowoczesne rozwiązania oświetleniowe. By odeprzeć ten zarzut, należy przeanalizować rozwój technologii LED na przestrzeni kilku ostatnich lat. Oświetlenie wykorzystujące diody LED z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z zalet tego rozwiązania, którymi są żywotność i energooszczędność. Mają na to także wpływ unijne dyrektywy, które zakazują stosowania najbardziej tradycyjnych żarówek przez wzgląd na środowisko.

Dioda LED nie ma funkcji przyciemniania

Kolejny mit, który jest popularyzowany przez osoby, które z diodami LED nie miały nigdy do czynienia. Jeśli takie osoby zgłębiłyby temat diod LED, dowiedziałyby się, że na rynku są diody LED, które można włączyć i wyłączyć, ale są też modele, w których można manewrować natężeniem światła. Diody LED z możliwością przyciemniania są równie chętnie stosowane w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Taki rodzaj opraw sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest dostosowanie oświetlenia do danej sytuacji.

Diody LED zrobione są z niebezpiecznych substancji

Mit, który wynika z kompletnej niewiedzy, mówi o tym, że diody LED mają w sobie niebezpieczne substancje. Nic bardziej mylnego. To właśnie w tradycyjnych żarówkach można znaleźć rtęć, ołów oraz inne toksyczne materiały, które mają ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też środowisko naturalne. Szkodliwość tych substancji jest bardzo wysoka, a wyrzucanie ich do śmieci negatywnie wpływa na przyrodę. Z kolei diody LED nie mają w sobie żadnych niebezpiecznych substancji, a ponadto poddają się recyklingowi.

LED-y emitują światło niskiej jakości

Krąży przekonanie, że diody LED emitują światło niskiej jakości. Otóż problem tkwi w tym, że czasami wybieramy źródła światła wątpliwego pochodzenia. Kupując żarówki od nieznanego producenta, możemy nabrać się na niską cenę, otrzymując w zamian światło nieadekwatne do naszych potrzeb. Rozwiązaniem tego problemu jest nie tylko wybieranie produktów znanych producentów, ale też znajomość podstawowych oznaczeń umieszczanych na opakowaniach żarówek. Pierwszą symbolem, który powinniśmy poznać, jest CRI (wskaźnik znany też pod nazwą Ra). Jest to wskaźnik oddawania barw, który w dobrej jakości żarówkach powinien być nie mniejszy niż 80 – takie światło będzie najbardziej zbliżone do naturalnego. Innym pojęciem jest barwa światła, która wyrażana jest w Kelwinach. Im wyższe wskazanie, tym barwa będzie zimniejsza. Niższe wartości wskazują źródła światła o ciepłej temperaturze światła.

Oświetlenie LED nie nagrzewa się

Ten mit jest z kolei powtarzany przez zwolenników oświetlenia LED, którzy są przeciwnikami tradycyjnych żarówek. Należy mieć świadomość tego, że w porównaniu do żarówek starszego typu, LED-y nie są w stanie poparzyć skóry człowieka, jednak emitują niewielką ilość ciepła. Diody LED są zaprojektowane w taki sposób, by jak największa ilość ciepła była odprowadza z nich, co pozytywnie przekłada się na ich trwałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *