Bezpieczne oświetlenie miejsca do nauki i pracy. Jak je wybrać?

Nie każdy z nas ma świadomość tego, jak duży wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację czy zdrowie ma oświetlenie w naszym domu. Szczególnie tyczy się to miejsc, w których przebywamy znaczną część naszego dnia, np. przy biurku, kiedy pracujemy z domu. Odnosi się to również do dzieci czy dorosłych, uczących się w pozycji siedzącej, często wieczorami.

Odpowiednio dobrane oświetlenie to nie kwestia fanaberii, a czynnik mający wpływ na zdrowie (oczu), poziom naszej koncentracji oraz stan ogólnego samopoczucia. Masz wrażenie, że „nic nie wchodzi Ci do głowy”? Może to kwestia źle dobranego światła i lampy? Technologia, w tym diody LED przychodzą nam na ratunek. Wybierz bezpieczne oświetlenie i sprawdź, czym się kierować przy jego wyborze.

Czy oświetlenie poprawia koncentrację podczas nauki i pracy?

Eksperci twierdzą, że odpowiednio dobrane oświetlenie przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy i nauki oraz poprawia zdolność koncentracji danej osoby. Wiadomym jest, że nie mamy wpływu na to, jakie żarówki są stosowane w szkole naszych pociech, czy biurze, w którym spędzamy połowę dnia. Dlatego tak istotne jest, aby w swoich czterech kątach zastosować rozwiązania, w których technologia wpływa pozytywnie na organizm.

Oświetlenie LED oraz diody LED to najlepsze wybór z możliwych. Wiodący producenci sprzętu tego typu określają, że idealne światło do pracy czy nauki powinno mieć temperaturę barwową od 6000 do 6500 kelwinów. Dodatkowo, tzw. strumień świetlny powinien mieścić się w granicach od 900 do 1100 lumenów (jest to optymalna jasność danej diody LED). Ostatnim technicznym czynnikiem, którego nie wolno pominąć jest wskaźnik oddawania barw, który powinien wynosić do 80.

Wybór żarówek o największej mocy nie jest dobrym pomysłem, pomimo złudnego wrażenia „lepszego oświetlenia” danej powierzchni. W rezultacie, wybór takiej żarówki spowoduje bardzo szybkie zmęczenie oczu, dlatego najlepiej jest sięgać po diody LED o mocy 4W lub 11W.

diody led lampka

Barwa światła ma duże znaczenie

Tuż obok jasności, niezwykle istotną kwestią dla naszego wzroku jest barwa emitowanego przez diody światła. Zadbajmy o to, aby nasze żarówki świeciły białym światłem o chłodnej temperaturze barwowej. Warto żeby zawierały one dużo składnika niebieskiego. Taki odcień pobudza nas znacznie do działania, sprzyja koncentracji czy pomaga w skupieniu się na wykonywanym zadaniu.

Oddawanie barw – Ra

Nie można pominąć również wskaźnika oddawania barw, oznaczonego symbolem Ra. Określa się go w skali od 1 do 100. Im liczba jest wyższa, tym przedmioty znajdujące się wokoło będą mieć bardziej naturalną i realistyczną barwę. Najbezpieczniej jest więc wybrać diody LED, która mają wskaźnik Ra na poziomie 80.

Kontrast może źle wpłynąć na nasze oczy

Nie da się ukryć, że pracując czy ucząc się przy biurku, nie przeglądamy jedynie dokumentów oraz nie robimy notatek wyłącznie na papierze. Od wielu lat niezbędnym elementem pracy jest komputer z dostępem do Internetu. I tutaj właśnie powstaje problem. O tyle, o ile wiemy, że niebieskie światło niekorzystnie wpływa na nasze oczy, tak złe tego skutki może potęgować kontrast pomiędzy źle oświetlonym pomieszczeniem a ekranem laptopa, tabletu, telefonu.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór oświetlenia LED i lampy z możliwością przyciemniania i rozjaśniania (oczywiście w postaci lampki stojącej na biurku). Dzięki temu idealnie dopasujesz ilość światła do panujących w danym momencie warunków.

diody led właściwości

Funkcjonalność a oświetlenie biurka

Oczywiście, oświetlenie biurka, czy innego miejsca pracy powinno być przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do potrzeb domowników. To, czy lampka stanie po lewej czy prawej stronie zależy od naszej wiodącej ręki. Osoby praworęczne powinny ustawić źródło światła po swojej lewej stronie, tak aby promień światła nie był przysłonięty. Dobrze sprawdzą się tu lampy z regulowanym ramieniem. Pamiętaj, aby światło było optymalne do pracy, odległość pomiędzy jego źródłem a oświetlaną powierzchnią powinna być większa niż 35 cm.

Design na końcu?

Tak naprawdę, konkretny model lampy powinniśmy wybrać na samym końcu. Aspekt dekoracyjny zawsze powinien być nieco mniej ważny niż ten zdrowotny. Na szczęście nowoczesne oświetlenie daje nam na prawdę dużo możliwości wyboru. Wygląd oprawy ma podkreślać styl i charakter danego pomieszczenia. Ponadto, powinien tworzyć klimat, idealny do pracy i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *