Czytanie przy słabym świetle – czy jest szkodliwe dla oczu? Dobierz odpowiednie oświetlenie

Okres jesienno-zimowy to czas,w którym bardzo chętnie sięgamy po wszelakie książki. Kto z nas nie czytał ciekawych powieści jedynie przy delikatnym świetle świecy czy oświetleniu niewielkiej lampki nocnej? Ile razy nakryliśmy nasze dzieci na czytaniu młodzieżowych historii pod kołdrą, z kieszonkową latarką? Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, wspominając te sytuacje to to, czy aby na pewno nasz wzrok nie ucierpiał podczas zaczytywania się w książkach, w nieodpowiednich warunkach.

Każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał słynne zdanie: „Zapal światło bo popsujesz sobie wzrok!”. Czy w ogóle jest to prawda, czy stale powielany mit, który przechodzi z pokolenia na pokolenie? Okazuje się, że przez wiele lat żyliśmy w błędzie, a słabe oświetlenie nie wpływa na pogorszenie się naszego wzroku. Niemożliwe? Sprawdź!

oświetlenie

Słabe oświetlenie nie wpływa na pogorszenie się wzroku?

Sprawa ta okazuje się być niezrozumiała dla wielu ludzi. Okazuje się, że do dziś naukowcy debatują, czy czytanie w słabym oświetleniu jeszcze szkodliwe, czy jednak nie. Nie mamy się czego bać! Do 2019 roku nie powstały żadne dowody wskazujące na to, że słabe światło psuje wzrok. Technologia i co raz to nowsze metody badań pozwoliły nam stwierdzić, że nie ma powodów do obaw.

Jedno jest jednak pewne- czytanie w słabym oświetleniu sprawia, że nasze oczy gorzej niż zwykle rozpoznają słowa, przez co czynność ta wymaga nieco większego wysiłku. W związku z tym, nasze oczy szybciej się meczą i może pojawić się u nas  zaczerwienienie gałki ocznej, pieczenie lub nawet bóle głowy. Mimo tych niepokojących dla wielu z nas objawów, naszym oczom nie dzieje się nic strasznego lub niebezpiecznego (według publikacji w periodyku British Medical Journal).

oświetlenie a czytanie

Nie oświetlenie, a zmęczenie ma wpływ na nasz wzrok. Dlaczego oczom szkodzi wysiłek?

Jak się okazuje, to nie nieodpowiednie oświetlenie czy brak wystarczającej ilości diod powoduje pogorszenie się wzroku. Aby to zrozumieć, warto jest przeanalizować jak działają nasze oczy.

Aby rozpoznać poszczególne litery podczas czytania w słabo oświetlonym pomieszczeniu, angażujemy dwa elementy oka: fotoreceptory oraz mięsień rzęskowy. Ten drugi odpowiada za napinanie soczewki, w celu odczytania liter. Dodatkowo:

„przy słabym świetle pręciki wrażliwe na światło są szczególnie ważne. Wymagają one specjalnego pigmentu, rodopsyny, znanego także jako purpura wzrokowa. Jej struktura molekularna zmienia się, gdy ilość światła docierająca do oka zostaje zmniejszona.”

Skutkiem tego jest właśnie ogólne zmęczenie oczu. Takie działania ich jednak nie psują. Bez problemu mogą się one rozluźnić oraz zregenerować podczas snu.

oświetlenie do czytania

Jak zminimalizować zmęczenie oczu, jeśli czytamy przy słabym świetle?

Jak było omówione wcześniej, oświetlenie nie powinno wpływać na pogorszenie się wzroku, jednak od czasu do czasu, w trakcie czytania zaleca się przerwy, które mogą odbywać się poprzez całkowite odłożenie książki, zamknięcie na chwilę oczu czy np. poświęcenie krótkiej chwili na ćwiczenia mięśni oka. Zabiera to niewiele czasu, a oczy będą nieco bardziej wypoczęte, zregenerowane i gotowe do dalszego działania.

Warto również pamiętać o tym, że odpowiednie oświetlenie do czytania nie powinno być zbyt intensywne, a jedynie rozproszone. Zmęczenie oczu może być również spowodowane silnym światłem.

Tak naprawdę, niezależnie od tego czy czytasz w odpowiednich warunkach, czy światło jest za mocne/za słabe, czy diody, których używasz są ledowe- aby uniknąć nadmiernego zmęczenia oczu trzymaj książkę z dala od siebie. Jeśli masz problem z odczytaniem liter, zgłoś się do okulisty lub załóż swoje okulary korekcyjne. Już po 40 roku życia nasza soczewka zmniejsza możliwość tzw. akomodacji. Oznacza to zmniejszenie zdolności dopasowywania się do bliższych odległości. Aby unikać większych problemów, warto jest zasięgnąć opinii lekarza okulisty, który dobierze odpowiednie okulary do czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *