Diody LED a ekologia. Miej wpływ na otaczający Cię świat!

W 2018 roku w Katowicach, odbył się szczyt klimatyczny ONZ- COP24, czyli międzynarodowe obrady dotyczące zmian klimatu w Europie i na świecie. Wydarzenie to było zaczątkiem dyskusji publicznej na temat ochrony środowiska, ekologii i nieuniknionych zmian (klimatycznych). Wiele osób myśli, że nie ma bezpośredniego wpływu na otaczający nas świat. Czy możemy zastopować nieodwracalne (według niektórych ekspertów) zmiany? Analizując dostępne materiały, można dojść do wniosku, że na pewno możemy je spowolnić.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że negatywne przemiany Ziemi są spowodowane przez działanie człowieka. Szkodliwy wpływ ludzi, rozciąga się zarówno na globalną, ale przede wszystkim- lokalną skalę. Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny uświadomił nam, że zostało bardzo niewiele czasu na to, aby realnie ograniczyć skażenie środowiska. Korzystne i ciekawe rozwiązania podpowiada nam Unia Europejska.

Zagadnienia związane z segregacją śmieci, oszczędzaniem wody czy paleniem w piecu odpowiednim węglem oraz ograniczaniem zużycia plastiku, są w teorii znane większości. Jednak warto tutaj wspomnieć o roli i oświetlenia w ekologicznym podejściu do życia. Diody LED, czy to jest rozwiązanie przyszłości?

nowe technologie

Nowe technologie oświetleniowe są ekologiczne – co to oznacza?

Istnieje przekonanie, które mówi, że „zrównoważone życie zaczyna się w domu”. Posiadanie technologii LED w swoim miejscu zamieszkania (oraz namawianie do tego rozwiązania innych) jest jedną z najprostszych i wymagających najmniej wysiłku rzeczy, w trosce o środowisko naturalne. Czym charakteryzują się diody LED i oświetlenie tego typu?

Przede wszystkim – energooszczędność

Źródłem światła w żarówkach opartych na technologii LED (ang. light emmiting diode) są diody elektroluminescencyjne. Ich działanie jest oparte na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Oznacz to, że diody LED zużywają o 85 % mniej energii niż tradycyjna żarówka. Ma to ogromne znaczenie w kontekście ekologii. Poza tym, czy wiesz, że stosując oświetlenie tradycyjne, jedynie 5% całej energii zostaje wykorzystane na „dostarczenie” światła widzialnego, a reszta na wytworzenie ciepła? Dioda LED  nie wytwarza ciepła praktycznie w ogóle.

Długa żywotność

Niezależnie od tego czy w swoim domu posiadasz pasek ledowy (np. w szafie lub jako akcent dekoracyjny) czy diody LED, w porównaniu do oświetlenia konwencjonalnego, są one znacznie bardziej żywotne. Standardowe oświetlenie led posiada maksymalną żywotność do 50 tys. godzin (co oznacza, że jest to około 50 razy bardziej wydajne rozwiązanie). Dzięki temu, zmniejszają się nasze koszta eksploatacji a po drugie, produkcja tzw. elektrośmieci jest zmniejszona do minimum.

Nowe technologie – co jeszcze pozytywnie wpłynie na środowisko?

Tak jak było wspomniane wcześniej, diody LED wpływają na mniejsze zużycie energii oraz emisji CO2. Dodatkowym istotnym aspektem jest to, że oświetlenie tego typu (a dokładniej żarówki) nie zawierają w sobie szkodliwych substancji, w tym rtęci. Rtęć jest nazywana cichym zabójcą populacji różnych gatunków zwierząt. Nie można pominąć faktu że dioda LED świeci bez oddawania ciepła, podczerwieni czy ultrafioletu. Obniża to koszta i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Czy warto jest więc inwestować w nowe technologie, diody led i oświetlenie tego typu? Oczywiście, że tak! Można jednoznacznie stwierdzić, że ledy są bezpieczne nie tylko dla naszych oczu, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Co więcej, inwestując w takie rozwiązania wpływamy bezpośrednio na polepszenie stanu środowiska, które nas otacza. Energooszczędność, wysoka wytrzymałość, długa żywotność, prostota utylizacji- to najważniejsze zalety oświetlenia tego typu. Dlatego też, kiedy następnym razem będziesz zastanawiać się co możesz zrobić, aby pomóc naszej planecie- sprawdź, czy aby na pewno wszystkie lampy w Twoim domu mają żarówki LED. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *