Diody LED RGB i ich zastosowanie

Diody LED zrewolucjonizowały branżę oświetlenia. Nic dziwnego, bowiem oświetlenie oparte na ich wykorzystaniu ma same zalety. Jest nowoczesne, energooszczędne, przyjazne dla środowiska i dla ludzkiego oka. Jak działają kolorowe diody RGB i jak wykorzystać je w aranżacji mieszkań czy pomieszczeń użyteczności publicznej?

Diody LED mają wiele zalet w stosunku do tradycyjnych żarówek. Po pierwsze, i dla wielu użytkowników najważniejsze, ich eksploatacja jest o wiele tańsza. Diody pobierają znacznie mniej energii. Dodatkowo każda dioda może świecić przez bardzo długi czas – nawet do jedenastu lat bez przerwy. Sprawia to, że źródeł światła w lampach LED nie trzeba wymieniać przez cały okres użytkowania. Żarówki LED zmienia się bardzo rzadko, zatem raz zakupione, służą przez długi czas.

Dodatkowo oświetlenie LED jest też ekologiczne oraz jest komfortowe i przyjazne dla oczu. Wysokiej jakości oświetlenie LED nie mruga, a światło ma przyjazną barwę. Należy oczywiście pamiętać, że dioda diodzie nierówna, dlatego warto wybierać produkty wysokiej jakości. Tanie oświetlenie LED mogą wykazywać efekt mrugania, który nawet jeśli nie jest zauważalny gołym okiem, jest męczący dla narządu wzroku i niezdrowy.

Oprócz wymienionych zalet, oświetlenie LED ma również wiele zalet, jeśli chodzi o kwestię estetyczną. Diody LED dają bardzo szerokie możliwości w zakresie kolorów i efektów świetlnych. Dzięki technologii LED RGB możliwe jest otrzymanie kolorowego światła, które doskonale sprawdza się w roli dekoracyjnej. Energooszczędne diody LED RGB są stosowane w sprzęcie elektronicznym czy samochodowym, źródła światła o niskim poborze mocy. Sprawdzają siew roli lampek kontrolnych i nie tyko.

Diody RGB i ich działanie

RGB to model przestrzeni barw, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw kolorów: red green, blue (czerwony, zielony, niebieski). Są to podstawowe kolory, z których połączeń powstają inne barwy. Diody RGB pozwalają na uzyskanie szerokiego zakresu barw światła. Z połączenia światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej możemy uzyskać na przykład światło różowe, granatowe czy fioletowe. Możemy uzyskiwać kolory jasne i ciemne, diody RGB mogą emitować światło o różnym natężeniu. Dodatkowo efektami świetlnymi można sterować za pomocą kontrolerów LED. Dzięki temu możliwe jest ściemnianie i rozjaśnianie światła, uzyskanie efektu migotania itd.

Kolorowe diody RGB są stosowane w taśmach LED, w oświetleniu choinkowym, schodowym, ogrodowym itd. Wielobarwne światło doskonale sprawdza się w przestrzeni publicznej – w oświetleniu dyskotek, pubów czy hoteli.

Dzięki technologii LED można wykorzystywać światło jako efektowną dekorację, element reklamowy i nie tylko. Dodatkowo takie oświetlenie dekoracyjne nie pobiera wiele energii i jest ekologiczne, dzięki czemu można bez obaw stosować je przez długi czas, w sposób ciągły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *