Oświetlenie łazienki

Łazienka jest miejscem, które wymaga szczególnego oświetlenia. Często nie ma w niej okna. Jest to też pomieszczenie, w którym wykonujemy codzienne czynności, do których potrzeba naturalnego i dobrego oświetlenia. Makijaż, golenie, wykonanie fryzury są łatwiejsze, gdy lampy łazienkowe są rozmieszczone w odpowiednich miejscach, a zastosowane żarówki wyróżniają się dobrymi parametrami. W kąpielowym salonie warto stworzyć intymny klimat za pomocą światła. Lampy mogą też stanowić atrakcyjny element aranżacji.

Podczas remontu łazienki warto poświecić uwagę kwestii oświetlenia. Lampy stosowane w tym szczególnym pomieszczeniu powinny być nie tylko dopasowane pod względem wizualnym, ale również energooszczędne i wodoszczelne. Należy też dobrze zaplanować oświetlenie główne oraz dodatkowe, odpowiednio rozmieszczając punkty świetlne dla zapewnienia domownikom komfortu podczas wykonywania czynności toaletowych. Światło żarówek powinno zapewniać dobrą widoczność oraz budować klimat we wnętrzu.

Oszczędność przede wszystkim

W łazience, tak jak w pozostałych pomieszczeniach, warto stosować energooszczędne i ekologiczne oświetlenie. Najnowocześniejsza spośród obecnie dostępnych jest nowoczesna technologia wykorzystująca diody LED. Oświetlenie z tej kategorii jest wydajne i długowieczne, a diody pobierają bardzo mało energii elektrycznej. Lampa działająca w oparciu o diody LED może świecić bez przerwy przez kilkanaście lat. Jednorazowy zakup to zatem inwestycja na długi czas, która zwraca się z każdym miesiącem.

Oprawy wodoszczelne

Lampy użytkowane w łazience muszą być zabezpieczone przed działaniem wilgoci, ponieważ po gorącej kąpieli w powietrzu unosi się para wodna. Oprawy umieszczone bezpośrednio w pobliżu źródeł wody muszą być hermetyczne, czyli zabezpieczone przed dostawaniem się kropel do wnętrza. Wodoszczelne lampy hermetyczne charakteryzują się podwyższonym stopniem szczelności IP. Dokonując zakupu, należy zwracać uwagę na ów parametr, oznaczany dwoma liczbami w skali od 0 do dla 6 ciał stałych oraz od 0 do 9 dla cieczy.

Rozmieszczenie punktów świetlnych

Zanim przystąpimy do zakupu lamp, należy szczegółowo rozplanować rozmieszczenie punktów świetlnych. W łazience oprócz oświetlenia głównego warto zastosować również oświetlenie dodatkowe, akcentujące, o charakterze użytkowym oraz dekoracyjnym. Lampa sufitowa, na przykład plafoniera, może zostać umieszczona w centralnym punkcie, co jest tradycyjnym rozwiązaniem. Dodatkowo bez wątpienia warto podświetlić lustra. Można zastosować przy tym nowoczesne kinkiety lub reflektory. Okolice wanny czy kabiny prysznicowej możemy doświetlić, montując na suficie małe oczka, czyli oprawy wpuszczane wykorzystujące diody LED. W oświetleniu typowo dekoracyjnym można wykorzystać diody RGB emitujące kolorowe światło LED. Diody RGB są stosowane np. w taśmach LED, które dobrze sprawdzają się przy podświetlaniu wanny i okolic kabiny prysznicowej czy łazienkowego podestu. Wystarczy przy montażu zastosować wodoodporne profile.

Jaka żarówka?

Z pomocą światła można kreować nastrój. Już samo zgaszenie głównej dużej lampy i skorzystanie wyłącznie z oświetlenia bocznego pozwala na stworzenie wyjatkowego klimatu. Dodatkowo w łazience warto zastosować żarówki o ciepłej barwie światła, która jest przyjazna i odprężająca oraz tworzy przytulny klimat we wnętrzach. Kąpiel w łazience lekko oświetlonej ciepłym światłem jest zmysłowa i relaksująca oraz koi zmysły po ciężkim dniu.

Nowoczesny design

Ostatnim elementem, na który przyjdzie nam zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu lamp łazienkowych jest oczywiście design. Warto dostosować go do stylu całej aranżacji. Jeżeli poszukujemy bezpiecznych i prostych rozwiązań, można wybrać uniwersalne minimalistyczne oświetlenie, np. płaską plafonierę i kinkiety w nowoczesnym stylu. W sklepach z oświetleniem są też dostępne lampy łazienkowe w stylu retro, ozdobne lampy tradycyjne czy modne lampy w stylu skandynawskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *