Taśmy LED – jak można je wykorzystać w przestrzeni mieszkalnej?

Oświetlenie LED już od kilku lat jest najchętniej wybieranym źródłem światła do przestrzeni mieszkalnej, ale też publicznej. Niewątpliwie ma na to wpływ długa lista zalet tego oświetlenia, malejąca cena tego typu produktów, ale też szereg możliwości jakie daje. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się taśmom LED. Okazuje się, że diody umieszczone w jednej linii na pasku to oświetlenie, które podkreśla aspekt dekoracyjny każdego wnętrza.

Dlaczego oświetlenie LED?

Przede wszystkim diody LED pobierają znacznie mniej energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Wynika to z faktu, że podczas emitowania światła nie wydzielają ciepła. Tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywała około 70 W, natomiast dioda LED potrzebuje do tego mniej więcej 9-10 W. Na tym przykładzie realnie widać, jakie oszczędności można wygenerować, zmieniając tradycyjne oświetlenie na LEDy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za oświetleniem LED jest długi czas pracy. Średni czas pracy diody LED to od 15 do 30 tysięcy godzin.

Innym atutem jest też fakt, że do produkcji oświetlenia LED nie używa się rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Po pierwsze rzadziej generujemy odpady z grupy źródeł światła, a gdy już musimy wyrzucić żarówkę, jest ona znacznie mniej szkodliwa w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia.

Diody LED dają także większą możliwość manewrowania światłem. Przykładem są diody RGB, które bazują na trzech podstawowych kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Diody RGB mogą emitować światło białe, ale stworzone zostały po to, by świecić najróżniejszymi kolorami. Do żarówek i taśm RGB dołączony jest pilot, który pozwala nam sterować odcieniem światła. Taka możliwość sprawia, że paski LED RGB oraz żarówki mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Oczywiście dotyczy to także taśm świecących światłem białym, co pokażemy na poniższych przykładach.

Paski LED w kuchni

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa bardzo dużą rolę. Wpływa nie tylko na funkcjonalność wnętrza, ale też na jego odbiór. Kuchnia wydaje się pomieszczeniem, w którym nie ma miejsca na dekoracje świetlne. Otóż okazuje się, że światło w tym wnętrzu może być i funkcjonalne i dekoracyjne. Najlepszym tego przykładem jest blat oświetlony paskami LED, które zostały przymocowane do spodów szafek.

paski led

Paski LED nie tylko oświetlają przestrzeń roboczą blatu, będąc dodatkowym oświetleniem do lampy sufitowej w pomieszczeniu, ale tworzą także przyjemną dla oka przestrzeń po wyłączeniu innych źródeł światła w pomieszczeniu.

diody

Oświetlenie łazienki

Łazienka jest jedną z tych przestrzeni w mieszkaniu, w której lubimy się zrelaksować. Długa kąpiel po ciężkim dniu, odprężający, gorący prysznic czy wykonywanie ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych – takim czynnościom z pewnością będzie sprzyjało nastrojowe oświetlenie. Możliwości użycia pasków LED w łazience jest bardzo dużo. Możemy się pokusić o zamontowanie ich na podłodze wokół wanny. Paski LED mogą też oświetlać umywalkę lub podłogę pod szafką z umywalką.

diody rgb

paski led

Oświetlenie LED w salonie

Salon – kolejna przestrzeń, która służy nam głównie do relaksu. W tej przestrzeni znajduje się też najwięcej elementów dekoracyjnych, które z powodzeniem mogą być wyeksponowane przez światło. Jednym z nich może być nietypowy sufit. Popularność sufitów podwieszanych sprawiła, że płaski sufit powoli odchodzi do lamusa. Teraz sufit może przybierać najróżniejsze kształty i wypukłości. Warto podkreślić je oświetleniem LED. Takie połączenie prezentuje się naprawdę ciekawie. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia:

diody

paski led

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *