Telewizor OLED – nowe technologie w naszych domach. Czy warto?

W 2019 roku, telewizor OLED nie jest dla nikogo żadną nowością. Technologia ta jest z nami już od wielu lat, jednak nadal nie każdy wie, czym charakteryzuje się sprzęt tego typu, czy warto go zakupić i jak długo możemy się nim cieszyć. Najnowsze telewizory wyposażone w system OLED są stale produkowane, a co za tym idzie jest szerokie grono odbiorców, którzy doceniają i stosują to rozwiązanie. Co więcej, ceny stają się bardziej przyjazne oraz powstaje coraz więcej modeli, aby każdy mógł wybrać swój wymarzony sprzęt.

Jednak stale pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy warto wybrać właśnie tę technologię, a nie np. 4K? Czym kierować się przy zakupie? Czy telewizor OLED może się wypalić? Sprawdź!

Technologia OLED – rys historyczny

Wydawać by się mogło, że telewizor OLED jest czymś zupełnie nowym, a sama technologia została wynaleziona kilka lat temu. Co cóż, nic bardziej mylnego! Zjawisko emisji światła na polimerze, które doprowadziło do powstania diod wytwarzanych ze związków organicznych zostało odkryte już w 1989 roku (na Uniwersytecie w Cambridge). W tamtym okresie okazało się, że diody tego typu świetnie sprawdzą się jako wyświetlacz. Co więcej, są one znacznie smuklejsze niż tradycyjne. W 2004 roku firma Sony zaprezentowała palmtopa CLIE PEG-VZ90, czyli pierwszy ekran OLED zamontowany w urządzeniu. Najnowsze telewizory wyposażone w tę technologię miały swoją premierę dopiero w 2007 roku. Można z tego wnioskować, że badania i testy diod były prowadzone aż 15 lat. Przekątna pierwszego telewizora miała jedynie 11 cali. Co ciekawe, w Polsce pierwszy telewizor OLED wyszedł w 2013 roku i kosztował 40 tys. zł (!).

Nowe technologie – co to jest OLED?

Wiele z nas myli pojęcie OLED i LED. Technologie te są jednak zupełnie inne. W skrócie, telewizor LED to tak naprawdę LCD LED, a diody w takim telewizorze są umieszczone z tyłu lub na krawędziach i podświetlają one matrycę LCD.

Telewizor OLED i jego konstrukcja są zupełnie inne. W tym sprzęcie mamy cały panel diod organicznych, a każda z nich odpowiada za pojedynczy piksel. Przed nimi znajdują się filtry, które zmieniają wiązkę światła na odpowiedni kolor. Jednym z największych atutów telewizorów OLED jest właśnie to, że każdy piksel świeci niezależenie. Oprócz tego panel OLED jest bardzo smukły i stylowy.

nowe technologie

Najnowsze telewizory OLED – atuty

Pojawienie się technologii OLED niewątpliwie wprowadziło nową jakość do świata sprzętu elektronicznego. Okazuje się, że wszyscy fani kina domowego pożądają bardzo głębokiej czerni, co zapewniają modele wyposażone w tę technologię. Użytkownicy mówią, że jest ona (czerń) perfekcyjna. Co więcej, podobne efekty są nieosiągalne dla odbiorników ledowych. Telewizor OLED ma niezwykle szeroki kąt widzenia (180 stopni) oraz najlepsze z możliwych oddawanie barw.

najnowsze telewizory

Telewizor OLED – mity i zagrożenia

Wiadomym jest, że nowe technologie niosą za sobą pewne ryzyko i zagrożenia. Jednym pierwszych problemów przy tworzeniu ekranów OLED była ich krótka żywotność. Jedak z biegiem lat poradzono sobie z tym kłopotem i obecnie, telewizory tego typu są bardzo żywotne (najnowsze modele oferują żywotność na poziomie 100 tys godzin, czyli 30 lat oglądania bez przerwy). Telewizor tego typu nie traci swojej mocy nagle, a jedynie zmniejsza jasność świecenia pikseli stopniowo.

Tak naprawdę, jedyną wątpliwością czy problemem jest zagrożenie w postaci wypalania. O co w tym chodzi? W głównej mierze zjawisko to objawia się pozostawianiem tzw. powidoków. Są to ślady po wcześniejszym oglądanym obrazie. Jednak, aby ta sytuacja mogła mieć miejsce, musielibyśmy zastopować obraz na wiele godzin. W warunkach domowych jest to praktycznie niemożliwe. W tego właśnie względu, telewizorów OLED nie poleca się wykorzystywać w firmach czy sklepach, w których przez długi czas wyświetla się tak sam obraz. Warto pamiętać o tym, że ta usterka nie podlega gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *